12065C224K4T2A
Manufacturer:
Kyocera AVX
Mfr.Part #:
12065C224K4T2A
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 1206(3216 Metric) SMD/SMT 220 nF 10 % 50 V
ParameterValue
Capacitance220 nF
Tolerance10 %
Height - Seated (Max)1.27 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
DielectricX7R
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Thickness0.94 mm
RoHSCompliant
Dielectric MaterialCeramic
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
operating temperature-55.0 °C to 125 °C
pin count2
rohs statusCompliant
case package1206
reach svhc complianceNo SVHC
voltage rating dc50 V
capacitance tolerance10 %